Mexikó bűnszervezetei sok pénzt kerestek a gyenge határőrizet miatt, és emiatt aztán még több pénzt költenek arra, amiből hatalmuk van – nyilatkozta a The Federalist című lapnak Christopher Landau, az Egyesült Államok volt mexikói nagykövete, aki 2019-2021 közt szolgált a poszton.
Hozzátette: „a mexikói drogkartellek „hatalmát pénzben és fegyverben mérik. Minél több pénzük és fegyverük van, annál több lesz az erejük, és a befolyásuk Mexikóra”. Márpedig a nagykövet szerint ez teljesen ellentétes Amerika érdekeivel.
Amerikában 1,6 millió mexikói él. A drogkartellek egymással és a két ország hivatalos szerveivel is háborúznak a mexikói-amerikai határ kontrolljáért. Az előző időszakban ráadásul megerősödtek a drogkartellek a mexikói kormánnyal szemben, és felerősödött a köztük dúló háború is. Ráadásul egyre jobb a kartellek fegyverzete.
Mint a Federalist megjegyzi: nemrég a Sinaloa-kartell elleni házkutatásban lefoglaltak 2,8 millió lőszert, 89 kézigránátot, 20 gépfegyvert, 6 .50 kaliberes mesterlövész puskát, kézifegyvereket, golyóálló mellényeket, stb. A Sinaloa ma sokfelől szerzi be a fegyverzetét, egész Latin-Amerikából, sőt a mexikói hadseregtől magától, korrupció által. Emellett pedig kiváló katonai kiképzést kapnak az emberei.
Ráadásul a kartellek kapva kaptak az alkalmon, és Biden határpolitikája miatt elkezdtek foglalkozni embercsempészettel is. 2021-ben sokmillió dolláros üzletté vált az embercsempészet, és a drogcsempészetből származó bevételt is meghaladta az ebből származó profit. 2018-ig a becslések szerint a kartellek 500 millió dollárt kaszáltak évente az embercsempészésen, de 2021-ben 13 milliárd dollárt kaszáltak. A kartellek gyorsan alakítják az amerikai lépésekhez az üzletpolitikájukat. Például volt, hogy az Öböl-kartel „ajánlata” úgy szólt, hogy a kiutasítások veszélye miatt három átjuttatást garantálnak.
Nyitókép: MTI/AP/Evan Vucci